czwartek, 14 kwietnia 2016

Budyń

Skończyłem robić budyń i pomyślałem tak z dystansu, że facet robiący budyń nie wróży nic dobrego. Może się mylę? Nie wiem. Tak czy inaczej,  zdanie na temat tego czy facet może robić budyń mam głęboko w kieszeni. I..... dostałem ostatnio od serdecznej joginki przepis na budyń z kaszy jaglanej i moge powiedzieć tylko tyle na temat : dawno nie wylizywałem naczynia w którym było podane jedzenie. A więc:

Budyń:
( 3 duże porcje lub 4 małe)

0,5 szklanki kaszy jaglanej
3 szklanki mleka roślinnego
3 łyżki oleju kokosowego
2 łyżki cukru (użyłem ksylitolu)
1 łyżka masła kokosowego

 do podania  : pomarańcze, banany, orzechy nerkowca i co tam wymyślicie

Kaszę zalewamy zimnym mlekiem i dodajemy resztę składników oprócz masła kokosowego. Gotujemy na wolnym ogniu aż kasza wchłonie prawię całe mleko. To trwa ok. 40 min. Na koniec miksujemy blenderem na gładki budyń, studzimy chwilę, wlewamy do naczyń dekorujemy owocami, orzechami i na koniec polewamy masłem kokosowym.

Pyszne na ciepło i na zimno.




                      

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Kala pita





Mój ulubiony chlebek pita robi się tak:

1 szklanka mąki orkiszowej
1 szklanka mąki z ciecierzycy
2 łyżki oliwy
wrzątek
czarnuszka
kumin
sól kala namak


Do przesianej mąki, orkiszowej i tej z ciecierzycy dodajemy przyprawy i tyle wrzątku, żeby powstało ciasto, które będzie nam łatwo zagniatać - czyli niewiele. Zagniatamy 10 min. i  w efekcie uzyskujemy gładkie elastyczne ciasto, które łatwo odchodzi od miski w której zagniataliśmy. Pozostawiamy pod przykryciem na min 1h.  Proste, prawda? No jeszcze pozostaje "smażenie" pity.

Z wyrośniętego ciasta odrywamy kawałek i rozwałkowany kładziemy na mocno rozgrzaną patelnię posmarowaną lekko oliwą. Czekamy aż na powierzchni pity pojawią się bąbelki (ok 1 min) i przewracamy, smażymy chwilkę aż się zarumieni. Zdejmujemy z patelni i wszystko.


Pita najlepiej smakuje "na ciepło" !