czwartek, 29 marca 2012

Żółty


Powiem Wam jak było naprawdę. Ta polenta miała być dla mnie - zrobiłem ją sobie w ramach deseru i bardzo mi smakowała przez pierwsze 2 minuty, potem nie czułem już nic oprócz unoszącego się przyjemnego zapachu. Polenta została namierzona przez chłopców i spałaszowana w trybie natychmiastowym.  I dobrze :) Następnym razem zrobię podwójną porcję. Wam też polecam bo smakuję naprawdę nieźle :)
                                                     
     Polenta z owocami:
      Kasza kukurydziana (polenta)
Jabłko
cytryna bio (potrzebna jest skórka dlatego lepiej nie używać tych pryskanych)
masło
cynamon, kardamon
daktyle
miód 

Do rozgrzanego garnka wrzucamy trochę masła,  pokrojone cienko jabłka (dużą ilość) i kilka daktyli. Dusimy chwilę. Następnie posypujemy cynamonem,  kardamonem. Wlewamy wodę i ścieramy trochę skórki z cytryny + sok. Wsypujemy polentę, mieszamy i chwilę zostawiamy na wolnym ogniu aż się zagotuję i zamieni w smaczny kleik. Podajemy polane miodem

2 komentarze:

Magdalena pisze...

W końcu zrobiłam. Pycha ! Szybkie do przygotowania i naprawdę dobre. Zrobiłam z rodzynkami, bez miodu i dodałam ciut mielonej wanilii jeszcze. Mały zjadł całość w 30 sekund. Załapałam się na 1 łyżeczkę ;)

Autor pisze...

dobra kombinacja:) ciesze sie że smakowało. dzieciaki i ich jedzenie to nie jest łatwy temat dlatego ciesze się, kiedy moge się podzielić takim przepisem który naprawde działa, jest sprawdzony. Pozdrawiam!