poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Jajo w kolorzeOficjalnie dołączam do szerkoiej grupy nagłaśniaczy Świąt Wielkanocnych, zachęcającej do wykonywania różnego rodzaju wypieków, barszczy i stu tysięcy wersji jajek z majonezem lub bez. Mój wkład to jajka malowane "zrób to sam " barwnikami naturalnymi wytwarzanymi z warzyw i przypraw. Zamiast zawracać sobię głowę stertą ciast, pasztetów i sałatek, których i tak w większości dzieciaki nawet nie tkną usiądźcie z nimi w przeddzień Świąt i pokażcie im jak się barwi jajka burakiem, kurkumą i innymi barwiącymi produktami, które na codzień spożywacie - oto prawdziwa okazja świąteczna do miłej, wspólnej zabawy. P.s pasztety i inne róbcie w nocy, kiedy maluchy śpią :)

DIY jajka barwione naturalnie
Dobrze barwią: burak i kurkuma z całą resztą możecie poeksperymentować.
Jajka czerwone/różowe :
2 szklanki drobno pokrojonego buraka wrzucamy do dwóch szklanek zimnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień do połowy i gotujemy pod przykryciem 10min. Zdejmujemy z ognia dolewamy 1 łyżkę octu i studzimy. W letnim roztworze moczymy ugotowane na twardo jajka aż uzyskaja pożądany kolor - wyjmujemy i czekamy aż wyschną.
Jajka żółte: 1 łyżeczka kurkumy i postępujemy jak powyżej.

Barwy można łączyć. Barwimy na żółto, suszymy i dopiero wrzucamy do czerwonego, suszymy. Postępując w ten sposób możemy łączyć barwy bez końca :)

Brak komentarzy: